Direk konuya girelim.. Arabada bilgisayar olayı mazide kaldı ve bende bilgisayarı söküp aracıma tablet takmaya karar verdim.


Okumaya devam etmekden önce aşağıda projemin önceki adımını anlatan yazımı da inceleyebilirsiniz:

  1. Carputer Projem

Arabaya Tablet Montajının Avantajları:

  1. Güç avantajı (harici güç sağlayıcıya gerek yok, inverter vb. aracı devrelere ihtiyaç yok)
  2. Dahili batarya avantajı (kontak kapalıyken aküyü kaç dakikada bitiririp sorusu yok)
  3. Hızlı kapanma açılma (SSD ile bile PC de minimum açılma süresi 20 saniye)
  4. Kolay kullanım arayüzü (Tablet zaten dokunmak için var, windows’ta kolay kullanım amaçlı ek bir ön yüz uygulamasına gerek yok)
  5. Çoklu dokunma desteği ve kapasitif ekran (harici kapasitif ekran bulmak imkansıza yakın ve maliyetli)
  6. Daha az maliyetli, dahili GPS, 3G, Bluetooth, Siri,  vb. vb. vb.

Kaporta İşleri

Fikir aklıma yattı ve direk araştırmaya geçtik. Önce ipad mini için yurtdışından template şeklinde diyebileceğimiz işlenmemiş bir kalıp temin ettim. Amacım bu kalıbı aracın ön konsoluna uygun hale getirip uygun macunlamadan sonra tek parça halinde bir bütün şeklinde gözükmesi. Bu iPad kitinin özelliği çok şık bir şekilde iPad’i takıp çıkarmanıza imkan sağlaması ve sol tarafta lightning port için bir boşluk bırakılmış olması.

 

ipad_dock_tamplate

Daha sonra bu kalıbı ön konsoluna oturtmaya geldi sıra:

IMG_0116

IMG_0147

IMG_0150

IMG_0156

IMG_0160

Kalıbın düzgün sabitlenmesi için aracın içinde ilk macunlamayı yapmayı tercih ettim. İlk iskeleti oluştururken dayanıklı ve esnek oluşu açısından epoksi macun kullandım.

IMG_0261

Elektrik&Elektronik İşleri

Burda işin kaporta tarafına ara verip elektrik&elektronik tarafına geçiyoruz. Basit olarak 2 temel ihtiyaç var:

  1. iPad’i şarj etmek.
  2. iPad’in ses çıkışını araca vermek.

1. iPad’i Şarj Etmek:

iPad’i şarj etmek için eski bir çakmak şarjını parçalamak suretiyle, 30 pin ipod connector pin-out devreme bağladım. 12 volttan 5 voltla tablet  daha şık şarj edilmez mi? Bence de edilir ama yaptığım basit devreler ya yeteri kadar akım çıkışı sağlayamadı, sağlayanlar da çok ısındı.

2. iPad’in ses çıkışını araca vermek:

Ses meselesi pek zorlamadı. Kötü günler için ebaydan 2 sene önce almış olduğum 30 pin dock connector pinout board’u kullandım.

Burdaki asıl problem ipad mini nin 30 pin değil, 8 pin lightning connector dedikleri naneyi kullanması. Bu bana ek bir 100 TL’ye mal oldu ve orjinal audio destekli lightning to 30 pin dock connector satın aldım.

IMG_0267

Aşağıda görüleceği üzere ses bağlantısı pinout board üzerinde bulunan 3.5mm jack ile aracın aux girişine bağlı. USB port üzerinden güç hatları da çakmak şarjına bağlanmış durumda.

IMG_0264

Lightning Connector Bağlantısı

Oynar başlıklı bir ipad dock’ımız var ve lightning connector ne çok sabit olmalı ne de çok esnemeli. O sebeple lightning connector’ü silikon tabancası kullanmak suretiyle arka kısmından sabitledim. Böylelikle uç kısmı daha esnek bir yapıya sahip duruma geldi.

IMG_0280

Kozmetiğe devam..

Sıradaki sağ ve solda bulunan boşlukları kapatmaya geldi. Mimari maketlerde kullanılan kartonları kullanıp basitçe ana iskeleti yapıştırdıktan sonra üstüne epoksi macun uyguladım.

IMG_0281

Oldukça fazla zımparayla haşır neşir olduktan sonra, parlak bir yüzey elde etmek için polyester macun uyguladım.

IMG_0327

Yine bir kaç kat macun ve zımpara işleminden sonra, gri akrilik astar kullandım. Sonra tekrar ince düzeltmeler için macun ve zımpara kullandım. Kullandığım zımparayı 800’e kadar düşürdüm.

IMG_0331

Son kat olarak da parlak siyah kullandım. Sonrasında 1000 ve 1200 lük zımpara kullandım. Aksi takdirde parlak bir yüzey beklemek imkansız.

IMG_0332

Yine bayağı bir zımpara işinden sonra cila uyguladım. Cilayı çok bulunca, arap sabun ilişkisi, bol bol kullandım bu kadar fazlasına gerek olduğunu sanmıyorum.

IMG_0361

Ciladan sonra ..

IMG_0349

Araç bağlantıları yapıldıktan sonra;

IMG_0336IMG_0199

 

IMG_0203

Reklamlar